Reiki, tiede ja tutkimus, osa 4/5

21.12.2024

Pieni suomalainen reikitutkimus (x2)


Oma Reikiopettajani oli jo edesmennyt Sari McGlinn, joka omisti myös aikoinaan Kalevankadulla ihanan Somsola kivikaupan (moni varmasti muistaa). Niiden kivien äärellä olen reikikurssini kynyt.

Sari oli iloinen persoona, jonka hyvin käytännönläheinen lähestymistapa Reikiin kiehtoi minua. Samanlaista jalat maassa -lähestymistapaa olen myös aina korostanut omassa toiminnassani ja opettamisessa.

Sari ehti elämänsä aikana opastamaan varmasti satoja suomalaisia Reikin äärelle. Edelleen omissa asiakkaissani on myös Sarin oppilaita.

Sarin perintönä meille on myös jäänyt hänen tekemänsä pieni reikitutkimus 2000-luvun alusta. Tämä tutkimus on löydettävissä hänen kirjastaan Reiki, luonnollisen parantamisen menetelmä.

Kirjassa esitelty Reikitutkimus on toteutettu kyselytutkimuksena. Kyselyyn vastasi 261 reikiä käyttävää, joko 1 tai 2-kurssin käynyttä vastaajaa. Suurin osa heistä oli naisia. Tutkimus on luettavissa kirjassa kokonaisuudessaan, mutta jaan alla siihen vastanneiden kokemuksista tehdyn koonnin.

Sari McGlinn, reikitutkimus 2004-2005

Kyselyyn vastanneista koki reikin vaikuttaneen myönteisesti:

92% terveydentilaan

85% unenlaatuun

86% kivunlievitykseen

86% fyysiseen vastustuskykyyn

96% sisäiseen kasvuun

96% elämänasenteeseen

90% ihmissuhteisiin

97% henkisen tasapainon kokemiseen

87% intuitioon

95% lisänneen elämään luottamista

97% terveysongelmista kokeneista vastaajista koki reikin vaikuttaneen myönteisesti terveydentilaansa


Oma Reikitutkimukseni

Tutkimus on mielenkiintoinen ja on innostanut itseäni tekemään vastaavanlaisen kyselyn omien kurssilaisteni keskuudessa. Jos käytät Reikiä ja haluat vastata tuohon kyselyyn, löytyy se täältä 

Moni lääketieteellinen reikitutkimus keskittyy fyysisiin kokemuksiin, mutta koska Reiki on paljon moninaisempi henkisen kasvun ja luontaisen hyvinvoinnin menetelmä, on tuo rajaus mielestäni liian suppea avatakseen sitä kaikkea, mitä Reiki voi saada aikaan. On kuitenkin mielenkiintoista tietää, kuinka Reiki vaikuttaa tutkitusti kivunlievitykseen, verenpaineeseen ja stressiin.

Suomalaista tutkimusta on vain vähän ja sekin tietääkseni vain Reikiä itse käyttävien keskuudessa. Suomalaisesta tiedemaailmasta Reikiä itse käyttävä ja opettava, oma Reiki Master -kurssini opettaja, Johanna Blomqvist on lähinnä tiedemaailmaa ja osaa tuoda aihetta tieteellisen viitekehyksen kautta luettavaksi kirjoissaan sekä opetuksissaan.

Itse korostan opetuksessani kokemuksen merkitystä. Koen, että voimme kyllä lukea tutkimuksia ja saada mielellemme todisteita niiden avulla, mutta ennen kuin koemme Reikin vaikutuksen itse, emme voi todella ymmärtää sitä.

Kuulen jatkuvasti tarinoita siitä, kuinka Reiki on muuttanut kurssin käyneiden elämän suuntaa. Monet sanovat, että "on aika ennen Reikiä ja sen jälkeen". Niin voimakas työväline on kyseessä. Alla erään Reiki1-kurssin jatkoilla keräämäni lista kurssilaisten luettelmista kokemuksista.

Aija Sahin omat kyselytutkimukset

Eräs Reiki1-ryhmä, kokemuksia Reikin vaikutuksista:

❤ Ylivirittyt olo rauhoittuu hetkessä

❤ Kivun lievitys

❤ Unen laatu parantunut

❤ Stressaantunut olo rauhoittuu nopeammin

❤ Hyvien asioiden näkeminen

❤ Itsensä rakastaminen vahvistunut

❤ Itsevarmuuden lisääntyminen

❤ Intuition vahvistuminen ja tunnistaminen

❤ Ykseyden tunnistaminen

❤ Ikävien muistojen armollinen kohtaaminen

❤ Mielen hälinän tunnistaminen ja sen hyväksyminen

❤ Hyvän olon lisääntyminen

Oma kyselytutkimukseni jatkaa Sari McGlinnin linjaa ja keskittyy käyttäjien kokemuksiin. Omassa kyselytutkimuksessani olen käyttänyt osin samoja kysymyksiä kuin Sarin kirjassa, mutta luonut kokonaisuudesta sellaisen, joka kurssilaisten kysymysten ja kertomien tarinoiden myötä palvelee mielestäni tämän hetken kokonaisuutta. Kyselyn otanta on pieni, mutta tulokset ovat ainakin nyt yhteneväisiä Sarin tutkimukseen.

Alla muutamia poimintoja kyselyyn vastanneiden avoimia vastauksista:

"Reiki on parantanut elämänlaatuani. Olen ollut äärimmäisen huono meditoimaan ja saamaan ajatuksiani rauhoittumaan mutta reikin kautta pystyn tähän, mikä on ollut jopa aika hyvällä tavalla ihmeellistä. Reiki on tuonut elämääni lisää rauhaa, luottavaisuutta, työkalun rauhoittua ja taitoa kuunnella itseä."

"Koen vahvasti, että reiki on mullistanut oman hyvinvointini ja saattanut sen ihan uudelle tasolle. Vaikutukset ovat olleet moninaiset ja laajat. Henkisen hyvinvoinnin kasvaminen, syvempi ymmärrys itsestä ja jatkuvat uudet oivallukset ovat vieneet omaa hyvinvointia voimakkaasti eteenpäin heti 1-kurssin käytyäni ja jatkuvat edelleen."

"Reiki 1 jälkeen olen ollut paljon rennompi ja rauhallisempi. Haastavassa tilanteessa muutamankin minuutin reiki rauhoittaa. Kunhan vaan muistais pysähtyä. "

"Ymmärrys itsestä on saanut ihan uusia ulottuvuuksia ja olen tämän lisäksi alkanut kasvamaan ihan uusiin mittoihin, sellaisiin joihin en olisi vielä vuosi, pari sitten uskonut kasvavani. Luotan itseeni, omiin taitoihini ja lahjoihini ihan uudella tavalla ja olen uskaltautunut näitä myös tutkimaan syvemmin. "

"Koen vahvasti, että minun on entistä helpompi suhtautua elämässäni tapahtuviin asioihin, ihmisiin ja esim. vaikealta tuntuviin tai raskaisiin tunteisiin. Vaikka tapahtuisi vaikeitakin ja kuormittavalta tuntuvia asioita, ne virtaavat lävitseni ihan eri tavalla, eikä niihin tarvitse jäädä kiinni. Pystyn näkemään asioita uusista näkökulmista sekä hyväksymään paljon paremmin vallitsevat tilanteet ja asiat. Reiki auttaa laskeutumaan rauhaan ja päästämään irti ylimääräisestä ja turhasta. "


Oma kokemus avain ymmärrykseen

Opetan kursseillani jaan tietoa tutkimuksista ja kehotan jokaista Reikin käyttäjää tutkimaan Reikiä siitä kulmasta, joka itseä kiehtoo. Jaan tietoa ja kokemuksia, mutta paras ymmärrys ja luottamus syntyy oman kokemuksellisuuden kautta. Siksi energeettisistä asioista puhuttaessa välillä sanat tuntuvat valjuilta tai vääriltä, koska ne eivät täysin pysty kuvastamaan sitä, mitä energiahoidoissa ja niiden vaikutuksesta voi kokea.

Suosittelen myös kaikkia kurssilaisiani tekemään omia tutkimuksiaan Reikin parissa, sillä ne voivat yllättää. Näitä keinoja tutkia omassa elämässä Reikin vaikutusta jaan kursseillani, erityisesti Reiki1-kurssilla.

Haluatko ymmärtää enemmän Reikiä? Opettele Reikin menetelmä ja havainnoi itse. Se on paras tie ymmärrykseen.

Lämpimästi tervetuloa kursseilleni ja hoitoihini Töölöön!


Aija Sahi

Jos olet Reikin käyttäjä, vastaathan kyselyyni, omaan Reikitutkimukseeni, kiitos.